Centrul Diecezan Caritas Iasi  Centrul Diecezan Caritas Iasi

Lansarea Centrului de Incluziune Sociala pentru Persoanele de Etnie Roma si sarbatorirea Zilei Internationale a Romilor

Asociatia Pakiv Romania, in calitate de beneficiar, in parteneriat cu: Asociatia Amare Phrala – Fratii nostri, Cluj-Napoca, Asociatia Divers, Targu-Mures, Agentia pentru Dezvoltarea Resurselor Umane Pro Diversitate, Bucuresti, si Mesogeiako Symvouleftiko Systema S.A. – Atena, Grecia, in cadrul proiectului Crearea si functionarea structurilor de asistenta axate pe ocuparea fortei de munca – Centre de incluziune sociala pentru persoanele de etnie roma, cu o perioada de implementare de 36 luni, incepand cu data de 1 septembrie 2010, avand un buget de 20.853.800,00 lei, a organizat CONFERINŢA DE LANSARE A CENTRULUI DE INCLUZIUNE SOCIALA
PENTRU PERSOANELE DE ETNIE ROMA VEST – TIMISOARA care a avut loc in data de 8 aprilie 2011, incepand cu orele 10.00, in Municipiul Timisoara, fiind urmata de sarbatorirea Zilei Internationale a Romilor desfasurata la sediul centrului din strada Nicolae Titulescu nr.19, Timisoara.

In cadrul evenimentului au fost prezentate activitatile ce se vor desfasura in cadrul Centrului de Incluziune Sociala pentru Persoanele de Etnie Roma – Vest, Timisoara, precum si activitatile proiectului care, urmaresc facilitarea incluziunii sociale si profesionale, accesul la programe de pregatire si la masuri specifice de sprijin pentru 1.440 de persoane de etnie roma, in vederea eliminarii fenomenului de alienare sociala si excluziune a acestor persoane care se confrunta cu o serie de problematici interdependente, precum somajul, lipsa de competente sau competente inadecvate in contextul realitatii sociale si economice aflata in continua schimbare, venituri reduse, conditii de viata precare, discriminare sociala.

Evenimentul de lansare a proiectului a coincis cu sarbatorirea Zilei Internationale a Romilor, prilej cu care s-a organizat o expozitie de fotografie „Amaro traio…viata noastra”, expozitie de carte, precum si un recital de poezie roma.
In cadrul evenimentelor au participat membrii echipei de proiect, reprezentanti ai administratiei publice locale, societatile civile si mass-media.

Informatii suplimentare:

Asociatia Pakiv Romania CISPER Vest – Timisoara

Telefon: 0722/253380 Facaleṭ Ramona

Web: www.pakiv.ro, http://www.cis-rom.ro

Director
E-mail: pakiv_romania@yahoo.com

E-mail: cispervest@yahoo.com

Data publicarii: 11 aprilie 2011-07-27

Sursa: www.stiri.com.ro

Pentru informatii detaliate despre celelalte programe cofinantate de Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati www.fonduri-ue.ro