Astazi: Luni, 21 Octombrie 2019

Why Poverty?

Interviu la Radio Vatican cu pr. Egidiu Condac, directorul asociaţiei Centrul Diecezan Caritas Iaşi

Potrivit unei statistici din 2009 privind regiunile sărace din ţările Uniunii Europene, pe primele două locuri se află două regiuni din Bulgaria, iar pe locul trei, Nord-Estul României, unde Produsul Intern Brut pe cap de locuitor reprezintă 29,5% din media UE.

S-au înregistrat între timp progrese semnificative în privinţa dezvoltării Moldovei? Cum a răspuns asociaţia Caritas Iaşi la situaţiile mai grele? Ce contribuţie spirituală oferă Biserica Catolică din România în această privinţă? Interviul reprezintă o contribuţie a Programului Român Radio Vatican la ziua "Why Poverty?" (De ce sărăcia?) promovată pe 29 noiembrie de EBU, Uniunea Europeană de Radio şi Televiziune.

Radio Vatican